Hoppa innehåll


Vårens fakturor för amorteringar på nyskifteslån, förfallodag 15.5.2021

Lånen för följande projekt ska betalas för första gången:

  • Kokonkylä ägoreglering
  • Ägoreglering i Alajoki i Kauhava
  • Alhonkulma–Laihela ägoreglering
  • Eurakoski–Harola ägoreglering
  • Kalax–Tjärlax ägoreglering
  • Vesiluoma–Koukkuluoma ägoreglering
  • Ägoregleringar i kommunerna Repuli, Vindala och Lappajärvi
  • Parras ägoreglering
  • Haikara ägoreglering
  • Värtsilä ägoreglering

Om du har frågor eller behöver mer information, kontakta vår kundservice. Vi svarar på numret 0295 50 3010 vardagar kl. 10.00–12.00.

Förfrågningar kan också skickas per e-post till adressen maaseutuluotot(at)valtiokonttori.fi eller till Lantmäteriverkets förrättningsingenjörer som deltagit i projekten.

Lantmäteriverkens kontaktpersoner och projekt

Projektets nummer Projekt Begynnelsetidpunkt Kontaktpersonens namn tfn email
2007-252896 Kokonkylä börjar 2021 Tero Laitinen 040 801 7886 tero.laitinen(at)maanmittauslaitos.fi
2006-188251 Alajoki börjar 2021 Jarmo Toivonen 040 820 6501 jarmo.toivonen(at)maanmittauslaitos.fi
2007-228546 Alhonkulma-Laihia börjar 2021 Timo Laitinen 050 523 6683 timo.laitinen(at)maanmittauslaitos.fi
2007-229419 Eurakoski-Harola börjar 2021 Timo Laitinen 050 523 6683 timo.laitinen(at)maanmittauslaitos.fi
2010-360879 Kalax-Tjärlax börjar 2021 Ossian Ahlnäs 040 822 0605 ossian.ahlnas(at)maanmittauslaitos.fi
2007-258762 Vesiluoma-Koukkuluoma börjar 2021 Ismo Mäki-Valkama 040 016 6320 ismo.maki-valkama(at)maanmittauslaitos.fi
2005-145247 Repuli börjar 2021 Tanja Saukko 040 483 5462 tanja.saukko(at)maanmittauslaitos.fi
2008-287663 Parras börjar 2021 Juha Kytölä 040 709 9289 juha.kytola(at)maanmittauslaitos.fi
2014-474533 Haikara börjar 2021 Ari Leppikangas 040 730 4172 ari.leppikangas(at)maanmittauslaitos.fi
2012-420533 Värtsilän tilusjärjestely börjar 2021 Mika Summala 040 801 7553 mika.summala(at)maanmittauslaitos.fi

Ytterligare motiv

◄ Alla nyheter