Valtionavustuspalveluiden perehdytykset elo-syyskuussa 2026
19.8. klo 09:00 - 16.9.2026 klo 11:30
Valtionavustuspalveluiden perehdytykset syksyllä 2026 tutustuttavat Valtiokonttorin ylläpitämiin palveluihin, jotka ovat
Perehdytykset ovat viiden tapaamisen sarja. Ne järjestetään Teamsin välityksellä elo-syyskuussa keskiviikkoisin klo 9-11:30.
Teemat
19.8. Haun valmistelu
26.8. Hakemusten käsittely
2.9. Maksatukset, muutokset ja raportointi
9.9. Tutkiavustuksia.fi-palvelu
16.9. OmaData-rajapinta
Perehdytyksiin ei tarvitse ilmoittautua etukäteen ja niistä tehdään tallenne, jotka julkaistaan tällä sivulla tapahtuman jälkeen. Osallistumislinkki jokaiseen tapaamiseen on sama. Merkkaa kalenteriisi!
***
Valtionavustuspalvelut voi ottaa käyttöön virasto, joka järjestää valtionavustushakuja ja myöntää valtionavustuksia. Palveluiden käyttöönotto tapahtuu tyypillisesti kehittämis- ja käyttöönottoprojektissa, joka kestää noin vuoden. Valtiokonttori tukee viranomaisia käyttöönotossa. Jos haluat lisätietoja käyttöönottoprojektista, ota yhteyttä osoitteeseen valtionavustuspalvelut@valtiokonttori.fi.
Muuta aiheeseen liittyvää
Valtionavustuspalveluiden perehdytykset elo-syyskuussa 2026

Valtionavustuspalveluiden yhteiskehittäminen: Avustusasialista 3.9.

Toimiva taloushallinto: info ja työpaja 15.9.2026 (valtio)

Suomi.fi-maksut Kuntamarkkinoilla

Tietoisku Kuntamarkkinoilla: Julkishallinnon verkkomaksaminen murroksessa

Valtionavustuspalveluiden yhteiskehittäminen: Tekoäly ja OmaData 30.9.

Verkkomaksamisen webinaari uusille asiakkaille

Valtionavustuspalveluiden esittelytilaisuus 6.10.

Verkkomaksamisen webinaari: Ajankohtaista verkkomaksamisessa

Valtionavustuspalveluiden yhteiskehittäminen: Talous 28.10.

Toimiva taloushallinto: info ja työpaja 24.11.2026 (valtio)
