Uusien valtionavustuspalveluiden esittelytilaisuus 25.1.
25.01.2023 9:30-10:50
Tervetuloa valtionavustuspalveluiden uusien verkkopalvelujen demotilaisuuteen. Esittelemme Haeavustuksia.fi- ja Hallinnoiavustuksia.fi -palvelujen nykytilannetta ja suunnitelmia tulevista toteutettavista kokonaisuuksista.
Kysymyksiä voi lähettää etukäteen Satu Lindbergille (ext.satu.lindberg@valtiokonttori.fi). Tilaisuuden lopuksi on varattu aikaa kysymyksille ja vastauksille.
Valtionavustustoiminnan kehittäminen ja digitalisointi on valtiovarainministeriön johtama viisivuotinen hanke. Sen tavoitteena on, että koko valtionhallinto siirtyy vaiheittain valtionavustustoiminnan uuteen toimintamalliin ja ottaa käyttöön sitä tukevat yhteiset valtionavustustoiminnan verkkopalvelut.
Uudet yhteiset valtionavustustoiminnan verkkopalvelut palvelevat avustusten hakijoita, saajia ja valtionapuviranomaisia. Valtiokonttori vastaa palveluiden kehittämisestä ja tarjoaa tukea palveluiden käyttäjille.
Muuta aiheeseen liittyvää
Uusien valtionavustuspalveluiden esittelytilaisuus 3.10.

Tietojohtamisen ajankohtaiskatsaus 17.10.2023 (avoin tilaisuus)

Valtion taloushallintopäivässä aiheina hallitusohjelma ja talouden suunnittelu

Toimiva taloushallinto – info ja työpaja 29.11.2023 (Valtio)

Tietojohtamisen ajankohtaiskatsaus 5.12.2023 (avoin tilaisuus)
